ZHR (ZDRAVSTVENO - HIGIENSKI REŽIM)

NAVODILA ZA GIBANJE OTROK NA PROSTEM V ZIMSKEM ČASU

Priporočila za zaščito pred škodljivim delovanjem sončnih žarkov

NAČRT VRTCA MENGEŠ ZA UKREPANJE V PRIMERU NUJNIH STANJ IN NENADNO NASTALIH BOLEZENSKIH ZNAKOV TER ZAGOTAVLJANJE POGOJEV

PRVA POMOČ PRI OTROCIH
Kako ravnati?

KDAJ LAHKO BOLNEGA OTROKA ZAVRNEMO OB PRIHODU V VRTEC ALI POKLIČEMO STARŠE?
Ob naslednjih vidnih znakih bolezni:

Driska (vodeno blato več kot 2× dnevno, primes sluzi ali krvi,..)
Bruhanje
Ima razjede v ustih in slinjenje, razen če je izključen infekcijski vzrok bolezni
Ob povišani telesni temperaturi
Ima otrok izpuščaj z/ali brez vročine ali spremembo počutja, obnašanja ali druge bolezenske znake
Ima gnojno vnetje oči
Ima gnojne kožne spremembe
Ima uši do naslednjega dne po depedikulaciji
Ima garje, do zaključenega zdravljenja
Ima streptokokno vnetje žrela, škrlatinko, dokler zdravnik ne potrdi da ni kužen
Ima vodene mehurčke, dokler zdravnik ne potrdi da ni kužen
Ima ošpice, mumps, oslovski kašelj, dokler zdravnik ne potrdi da ni kužen

V skladu z Zakonom o vrtcih (Ur. l. RS, št. 12/96) je vrtec vzgojno izobraževalna ustanova.
Vrtec naj obiskujejo samo zdravi otroci.
Otroci, ki so bolni ali v »akutni« rekonvalescenci po preboleli nalezljivi bolezni, ne sodijo v vrtčevski kolektiv.

Zakon o nalezljivih boleznih (Ur.l. RS, št. 69/95), ki zavezuje posredno tudi vrtce, v 10. členu določa, da so potrebni posebni ukrepi za preprečevanje in obvladanje nalezljivih bolezni ter postavitev diagnoze. Omenjeni postopki niso možni, če Nacionalni inštitut za javno zdravje ni pravočasno obveščen o pojavu ali sumu na nalezljivo bolezen v vrtčevskem kolektivu. Zato prosimo starše, naj redno javljajo vrtcu, če gre za nalezljivo bolezen, zlasti pa v primeru otroških nalezljivih bolezni, diarej oziroma bruhanja.

Starši oziroma skrbniki, katerih otrok zboli za nalezljivo boleznijo med bivanjem v vrtcu, so dolžni priti po obolelega otroka takoj, ko jih o tem obvesti vrtec. Posredno omenjeni problem ureja Zakon o nalezljivih boleznih (Ur. l. RS, št. 69/95) v 4. členu. Ta navaja, da ima vsakdo pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi in bolnišničnimi okužbami ter dolžnost varovati svoje zdravje pred nalezljivimi boleznimi.

DOLŽNOSTI STARŠEV:
1. Pridejo po otroka, ki v v vrtcu zboli, v najkrajšem možnem času
2. Sporočijo v vrtec, če ima otrok nalezljivo bolezen.

Ravnateljica: Mateja Hribar Sicherl
Org.prehrane in ZHR: Špela Poljanšek

UPORABNE POVEZAVE:
Zloženka - Klopni meningoencefalitis in borelioza

Koliko antibiotikov je zaužil vaš otrok.docx

Zdravje otrok v vrtcu (beležke predavanja za starše)